Perşembe, Haziran 20, 2024

SEO Ajansı Nedir?

SEO ajansı, işletmelere SEO danışmanlık hizmetleri veren firmalardır. SEO ajansları işletmelerin arama motorlarında yüksek sıralama alabilmeleri için gerekli olan çalışmaları üstlenmektedir. Bu çalışmalar Google tarafından belirlenen SEO kuralları çerçevesinde gerçekleşmektedir.

SEO’nun açılımı “Search Engine Optimization”dır ve arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO Ajansı web sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için gerekli optimizasyonları yapmaktadır.

SEO Ajansı Ne İş Yapar?

SEO ajansları,site sahiplerine ihtiyacı olan teknik hizmetleri sunmaktadır. Sitelerin organik trafik elde etmesi için gerekli olan optimizasyonları SEO ajanslarıtarafından yapılmaktadır.

Google algoritmasına uygun bir site hazırlanarak kullanıcı deneyiminin artırılması SEO ajanslarının diğer hedefleri arasında yer almaktadır. Sitenin bulunduğu sektörde tanınan bir marka olabilmesi için gerekli olan hizmetler, ajans tarafından işletmeye sunulmaktadır.

SEO Ajansının Verdiği Hizmetler Neleri Kapsar?

SEO ajansı sayesinde site sahipleri istedikleri organik trafiği elde edebilmektedir. SEO uzmanları gerekli olan tüm teknik detaylar ile ilgilenerek sitenin üst sıralara yükselmesini sağlamaktadır. SEO ajansları 3 alt alanda hizmet vermektedir.

Site İçi SEO Hizmetleri

Site içi SEO hizmetleri, SEO ajansları tarafından web sitesi içerisinde yapılan optimizasyonları kapsamaktadır. Anahtar kelimelerin belirlenmesi ve içerikte yeterli sayıda kullanılması, içerik – görsel uyumunun sağlanması, site hızı yükseltme çalışmalarının yapılması, sayfa URL kontrolü, site içi bağlantıların ayarlanması, alternatif metin kontrolü gibi hizmetler site içi SEO hizmetleri olarak bilinmektedir.

Site içi SEO çalışmaları, kullanıcı deneyimini yükseltecek önemli uygulamalar arasında yer almaktadır. Ayrıca site içi SEO çalışmalarıyla birlikte işletmelerin istediği organik trafiğin elde edilmesini sağlamaktadır.

Site Dışı SEO Hizmetleri

Site dışı SEO hizmetinde backlink adı verilen dış bağlantılar, sosyal medyada verilen reklamlar, rakip analizi gibi önemli çalışmalar yer almaktadır. Rakip analizi ile birlikte sitenin arama motorlarındaki görünürlüğünün artması için ek çalışmalar yapılabilmektedir.

Rakip siteler incelenerek anahtar kelimelerin tespit edilmesi de dış SEO uygulamaları arasında bulunmaktadır.

Site linklerinin sosyal platformlarda paylaşılarak uygun kullanıcıların siteye çekilmesini hedeflemektedir. Daha sonra site içi SEO uygulamalarıyla birlikte bu kullanıcıların müşteriye dönüşmesi sağlanmaktadır.

Teknik SEO Hizmetleri

Teknik SEO hizmetleri, sitenin eksik olan yönlerinin belirlenmesi için önemli bir yöntem olarak görülmektedir. SEO uzmanı, siteyi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmek için iç ve dış SEO uygulamalarındaki hataları gidermeye çalışmaktadır. Bu sayede web sitesi daha iyi ve organik bir trafik elde etmektedir.

SEO analizi ile birlikte sitede var olan hataları görmek mümkün olmaktadır. Site içerisindeki hatalı içerik ve görsellerin belirlenmesi, kırık linklerin düzeltilmesi gibi optimizasyonlar SEO analizi sonucuna göre yapılmaktadır.

Google politikalarına zıt bir strateji geliştirildiğinde web siteleri SEO cezası alabilmektedir. SEO cezası alan siteler arama motorlarında üst sıralara çıkamamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için SEO ajansı, analiz sonuçlarına göre yapılan hataları gidermeyi hedeflemektedir.

Neden Profesyonel Bir SEO Ajansı ile Çalışmak Gerekir?

SEO hizmetleri her site sahibinin alması gereken hizmetlerin başında gelmektedir. SEO çalışmalarının site sahipleri tarafından profesyonel olmayan bir şekilde yapılması, istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bunun için alanında profesyonel bir SEO ajansı ile çalışmanın önemli olduğu görülmektedir.

İnternet sitelerinin çoğalması ile birlikte her geçen gün sektör içi rekabet artış göstermektedir. Bu rekabette zirveye ulaşabilmek için site içi ve site dışında çok iyi optimizasyonların yapılması gerekmektedir. Bu noktada devreye SEO ajansları girmektedir.

Kurumsal SEO ajansları sitelerin ihtiyacı olan trafiği elde etmeleri için gerekli optimizasyonları profesyonel bir şekilde yerine getirmektedir. Profesyonelce yapılmış SEO çalışmaları uzun vadede işletme için yararlı olacaktır.

SEO çalışmaları uzun vadeli uygulamalar olmasından dolayı ileriye dönük yanıt verecektir. Bu da rekabetin giderek arttığı internet ortamında işletmeler için olumlu bir durum olarak öngörülmektedir.

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO ajansı ile çalışmak isteyen işletmeler binlerce farklı firma ile karşılaşabilmektedir. Bunların içerisinden Profesyonel SEO Ajansı bulmak zor bir iş olarak görülmektedir.

Ajans tercihinde firmanın önceden yapmış olduğu projelerine göz atmak mantıklı olacaktır. Daha önceden firma tarafından SEO hizmeti verilmiş olan siteleri ziyaret ederek durum tespiti yapmak, SEO ajansı tercihinde yol gösterici olmaktadır.

SEO ajansları müşterilerine en iyi hizmeti vermek için alanında uzman kişilerle çalışmaktadır. Ajans kadrosunda yer alan kişilerin bu sektörde ne kadar uzun süredir çalıştığı da alınacak hizmetin kalitesini belirleyecek etmenler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle sektörde uzun yıllardır hizmet veren bir kurumsal ajans ile çalışmak, site sahiplerinin yararına olacaktır.

Ajansların müşteri ile ilişkisi de önemli olan etmenler arasında yer almaktadır. SEO ajansları yaptığı uygulamalar hakkında işletmeleri düzenli olarak bilgilendirmelidir. Bu bilgilendirmeler online toplantı yoluyla da yapılabilmektedir.

İşletme sahiplerinin yapılan SEO uygulamaları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yapılan tüm uygulamalar ve sitede yer alan problemler SEO uzmanı tarafından haftalık ya da aylık olarak işletme sahibine raporla bildirilmelidir.

Ne Kadar Süre Boyunca SEO Ajansı ile Çalışılmalıdır?

SEO ajansı ile ne kadar süre boyunca çalışılması gerektiği sitenin durumuna göre belirlenmektedir. Eğer sitede düzeltilmesi gereken çok fazla SEO hatası var ise daha uzun süre SEO hizmeti almanız tavsiye edilmektedir. Web sitenizde var olan hataları düzeltmek ve içerik ve görsel optimizasyonları tamamlamak için birkaç haftaya ihtiyaç duyabilmektedir. Bunun için SEO hizmetinin ne kadar süre boyunca alınacağı hakkında net bir bilgi vermek mümkün olmayacaktır.

Rekabetin giderek arttığı internet ortamında işletmelerin arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sık sık SEO uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. İşletmelerin site büyüklüğüne göre en az 12 aylık bir süre boyunca SEO ajansı ile çalışması tavsiye edilmektedir.

Google, SEO kurallarını dönem dönem güncelleyebilmektedir. SEO kuralları güncellendiğinde sitenizin SEO puanında da düşüş olacaktır. Arama motorunda tekrar üst sıralara çıkabilmek için SEO optimizasyonlarında değişikliklerin yapılması gerekecektir. Bunun için bazı dönemler tekrar çalışmak gerekli görülebilmektedir.

SEO Ajansı Fiyatları

SEO ajansı ile çalışmak isteyen işletmeler, belirli bir ücret karşılığında SEO hizmeti alabilmektedir. SEO hizmeti alınan süre ve hangi hizmetlerin alındığı gibi parametreler, ajans fiyatlarında değişikliklere sebep olmaktadır. Bu nedenle SEO ajansı fiyatlarında net bir bilgi vermek mümkün olmamaktadır.

Web siteniz rakip açısından yoğun olan bir sektörde hizmet veriyorsa daha uzun süre SEO hizmeti almak mantıklı olacaktır. Bu nedenle SEO ajansı fiyatları sektörden sektöre de değişiklik gösterebilmektedir.

Kurumsal SEO ajansı ile çalışmak tüm işletmelerin yararına olacaktır. SEO hizmeti alarak sektörde marka bilinirliği oluşturmak hedeflenmektedir.

Doğru SEO uygulamalarıyla birlikte organik bir trafiğe sahip olmak her işletmenin hedeflerinin başında gelmektedir. Bu nedenle tercih ederken sitenizi üst sıralara taşıyacak firmalarla çalışmak markanızın yararına olacaktır.

Sektördeki pazar payını artırmak isteyen işletmeler SEO ajansı ile işbirliği yaparak kaliteli içerikler ortaya çıkarabilmektedir. Yapılan hataların ajans ile birlikte düzeltilmesi, sitenizin üst sıralara çıkabilmesini sağlayacak olan etmenler arasında yer almaktadır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAZE İÇERİKLER

SON YORUMLAR

3,567BeğenenlerBeğen
2,456TakipçilerTakip Et
5,678TakipçilerTakip Et
1,453AboneAbone Ol