Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaSEMSEM (Arama Motoru Pazarlaması) Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEM (Arama Motoru Pazarlaması)bir konu ile ilgilibilgi edinmek istediğinizdeönünüze sunulan içeriklerin pazarlamasıdır. Arama motorları, organik SEO çabalarının yanı sıra SEM çalışmalarıyla da çıkan sitelerin sıralamasını belirleyecektir. Bu da SEM uygulamalarının rekabetçi pazar yerlerinde öne çıkmasını sağlar. Bu çalışmalar, marka ya da web sitelerine görünürlük kazandırmaya yardımcı olur.

SEM Nedir?

SEM bir arama motoru pazarlamasıdır. Bu sistemi kullanarak aktif kitlenizin markaya olan ilgisini artırabilir ve potansiyel müşterileri aktif hâle getirebilirsiniz. Bu strateji ile vakit kaybetmeden daha az maliyetle Google’da rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. SEO, internet dünyasında organik şekilde büyümeyi sağlar. Ancak Arama Motoru Pazarlaması SEO’dan daha hızlı sonuç sağlayacaktır. İki stratejiyi bir arada kullanmak ise daha hızlı ve verimli sonuç alınmasını sağlar.

SEM ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEO ve SEM arasındaki en büyük temel fark organik çalışmaların daha uzun süreli sonuç vermesidir. Diğer farklar ise aşağıdaki gibidir;

 • Bütçe maliyeti
 • Çalışma dönüş süresi
 • Sürdürülebilirlik
 • Tıklanma oranı
 • Hedef kitle

İkisi arasında seçim yaparken pazarlama stratejilerinizi göz önüne alabilirsiniz. Ancak mümkünse iki pazarlama yönteminin yapılması daha hızlı ve başarılı sonuç sunar.

SEM Neden Önemlidir?

SEM marka bilinirliğinin artırılması noktasında yardımcı olan bir pazarlama stratejisidir. Yapılan çabaların sonucunda markanın reklamları arama motorlarında yukarıda görünür. Üst sıralara çıkma durumu, kitlelerin ilgili markayı daha kolay bulmasını sağlar. Arama motoru sonuçlarında ilgili marka en üstte yer aldığında bilinirlik, güven ve satış gibi birçok hedef gerçekleştirilmiş olur.

Arama motoru pazarlaması, sonuç sayfaları üzerinden açık sayfalarına, ürün sayfalarına ve web sitelerine trafik çekmeye yardımcı olur. Çeşitli teknik ve stratejilerin kullanılması sonucunda ilgili sayfaya daha çok kullanıcı gelir ve bu da trafiği artırır. Pazarlama uzmanları, web sitelerinin görünürlüğünü artırmak adına organik arama, ücretli arama ve içeriğe dayalı reklam kullanımı da yaparlar.

Ücretli reklamlar üzerine konuşulacaksa SEM diğer geleneksel yöntemlere göre çok daha iyi dönüşüm sunacaktır. Ayrıca bu teknik, diğer stratejilere kıyasla daha iyi tıklama oranı sunacaktır. Özellikle tıklama başına ödeme modelinde markaların kullanıcılarına ulaşması için belli anahtar kelimelere odaklanması gerekir. Doğru anahtar kelimeler üzerinde çalışıldığında dönüşüm çok daha kolay alınabilir.

SEM Ne İşe Yarar?

SEM basit anlamda mevcutweb site ile ilgili sözcükleri aratan kullanıcıların karşısına siteyi reklam olarak çıkarma çabasıdır. Bu sözcükler, kullanıcıların sık arattığı anahtar kelimelerdir. Örneğin bir fotoğrafçıysanız ve web sitenizin reklamını yaptırmak istiyorsanız “fotoğrafçılık” ve “fotoğraf hizmeti” gibi anahtar kelimelerden destek almanız doğru olacaktır. Bu anahtar kelimeler üzerinden reklam verebilir ve böylece sunduğunuz ürün ya da hizmetleri gerçek alıcılara ulaştırabilirsiniz.

Arama motoru pazarlamasının diğer faydaları aşağıda sıralanmıştır;

 • İlgili yöntem; web sitenizi ziyaret eden, alışverişte bulunan ve bulunmayan internet kullanıcılarının hareketlerini saptamayı ve kendinizi nasıl geliştireceğinizi bulmayı sağlar.
 • Bu pazarlama stratejisi sayesinde potansiyel müşterilerinize daha rahat şekilde ulaşabilir ve ürün satışlarınızı artırabilirsiniz.
 • Arama motoru pazarlaması; site trafiği, geri dönüşüm, ziyaretçi sayısı ve benzeri hedeflere kısa vadede ulaşmayı sağlar. Online ortamda reklam çalışmaları yaparak hangi kanallarda yer almanız gerektiğine karar verirken aynı zamanda bu kanallarda kullanıcıları nasıl bulacağınızı keşfedebilirsiniz.

SEM Nasıl Çalışır?

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) daha çok açık artırma sistemi üzerine kuruludur. Reklamların sayfa üzerinde konumlandırılacağı alanların arama motorları tarafından sınırlandırıldığı ve gruplandırıldığı bilinmektedir. Reklam verenler ise ilgili kısımlar için düzenlenen açık artırmalarda yarışmaya girerler. Kazanan reklam verenler, çoğunlukla arama sonuç sayfasında en üste çıkacaktır.

Arama motoru pazarlamasının çalışma prensibini şekillendiren unsur ise verilen reklamların alaka düzeyidir. Örneğin A işletmesinin tıklama başına 5₺ teklif verdiğini düşünelim. Ancak bu şirketin reklamı yaptığı işle çok da alakalı olmasın. O hâlde A işletmesinin puanı 6 olacaktır. B işletmesinin tıklanma başına verdiği fiyat ise 4₺ olsun. B işletmesinin reklam alaka düzeyi daha yüksekse bu durumda A işletmesinden daha öne geçecektir. Yani B işletmesi A işletmesinden daha düşük reklam yatırımı yapsa da alaka düzeyi puanı, A işletmesinden daha üst sırada görünmesini sağlayacaktır.

SEM çabalarının bir diğer öne çıkan özelliği ise reklam verenin sadece ilgili reklamın tıklama alması durumunda ücret ödemesidir. Şayet kullanıcılar reklamınıza tıklamıyorsa bu durumda herhangi bir ödeme yapmazsınız. Dijital dünyada buna “tıklama başına ücret” denilir. Bunun haricinde gösterim başı ücretlendirmeden söz etmek de mümkündür. Bu türde ise arama sonuçlarında reklamınız ne kadar gösteriliyorsa ona uygun bir birim fiyat söz konusu olacaktır.

SEM Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

Arama motoru pazarlaması çabalarınızı geliştirecek 7 basit adımı sizin için derledik;

 1. Net hedefler belirleyin.
 2. Rakiplerinizin neler yaptığını inceleyin.
 3. Tıklama başına ödemeli olan bir arama motoru seçin.
 4. Konunuz ile ilgili anahtar kelimeleri keşfedin.
 5. Bütçenizi saptayın.
 6. Yaratıcı olmaya çalışın.
 7. Test edin ve gerekirse yenilik yapın.

Tüm bu aşamalardan sonra ne kadar sürede başarı alacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için her zaman net bir süre olmasa da anlık başarının her zaman mümkün olmadığını söylemekte fayda var. Arama motoru pazarlaması çalışmaları daima anlık başarı sağlamaz. Genellikle bu çabalardan belli bir sonuç elde etmek için biraz zamana ihtiyacınız vardır. Beklediğiniz sonuçları bir türlü elde edemiyorsanız arama motoru pazarlaması stratejinizi test ederek farklı bir plan geliştirebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAZE İÇERİKLER

SON YORUMLAR

3,567BeğenenlerBeğen
2,456TakipçilerTakip Et
5,678TakipçilerTakip Et
1,453AboneAbone Ol