Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaSosyal Medya Danışmanlığı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sosyal medya danışmanlığı son dönemlerin en popüler konuları arasındadır. Markaların müşterileriyle arasında kurmak istediği ilişki ve bağlılık, sosyal medya danışmanlığı ile desteklenmektedir. 2007 yılında Facebook ve Twitter gibi iletişim kanallarının hayatımıza girmesiyle bilgisayar ve mobil cihaz kullanımı da artışa geçmiştir.

Geleneksel medyayı kısa sürede sollayan sosyal medya, markalar nezdinde de yüksek önem kazanmıştır. Özellikle reklam ve müşteri ilişkileri açısından kritik bir noktaya sahip olan sosyal medya, yeni istihdam alanlarının da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günümüzde birçok sosyal medya danışmanlığı şirketi mevcuttur.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı ilgili platformlar aracılığıyla kişi, kurum ve kuruluşların hedeflerini gerçekleştirmek üzere tanıtım çabalarının gerçekleştirilmesidir. İlgili hizmette markalar, sahip oldukları hedef kitleye bu kanallar üzerinden ulaşmayı hedefler. Ayrıca bu çabalar, markaların kurumsal kimliğini güçlendirmeye yardımcı olur. Markaların bilinirliğini artıran sosyal medya hizmeti, arzu edilen satışı gerçekleştirecektir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Sosyal medya danışmanlığı hizmeti, insanların sık vakit geçirdiği sosyal medya kanallarının popüler hâle gelmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Bu alandaki çözümler, kişi ve kurumların özel hedeflerine ulaşmaya yönelik planlanır. Profesyonel danışmanlık hizmeti sunan şirketler, ilgili markanın ya da kişinin hedeflerine yönelik stratejiler geliştirir. Bunlara yönelik yapılan çabaların sonunda belirli testler yapılır.

Yapılan çalışmaların başarılı olup olmama durumu tamamen deneye dayalı olarak tespit edilir. Yapılan bir strateji başarılı olmadıysa yeni stratejilerin belirlenmesi de kritik önem taşır. İşte tam da bu yüzden sosyal medya danışmanlık hizmeti alınması gerekir. Bu alandaki mecraların çeşitliliği ve kullanım sıklığı göz önüne alındığında doğru yapılan stratejiler sayesinde marka gücünü yükseltmek mümkün olacaktır. Böyle bir hizmet alma gereği duyuyorsanız bunun profesyonel ellere emanet edilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Sosyal Medya Danışmanlığı Önemi Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı önemi hayatımıza yön verme yeteneğine sahip mecraların etkisinden bahsederken ortaya çıkar. Mobil cihaz kullanımının yaygınlaşması, bu platformların kullanımını da artırmıştır. Günümüzde tüketiciler, satın almak istedikleri hizmet ya da ürünler için sosyal medya kanallarını kullanmaya başlamıştır. Sosyal medya üzerinde kullanıcıların geçirdiği vakit, alışveriş amaçlı olarak yön değiştirmiştir. Tüketicilerin büyük çoğunluğu markalar ile iletişim kurarken sosyal medyayı kullanmaya başlamıştır.

Geleneksel medyanın yanı sıra sosyal medyada elde edilen anlık etkileşim, reklam ve kampanyaların hızlıca hedef kitleye erişmesi noktasında önem kazanmıştır. Hizmet ile ilgili soruların hızlıca yanıtlanması, markaların sosyal medya hizmetine olan güvenini artırmıştır. Üstelik bunun düşük maliyetlerle sunulması birçok marka için büyük bir avantajdır. Nescafe ve Netflix gibi büyük markaların sosyal medyada aktif olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Tüketicileriyle sürekli olarak iletişimde kalan bu markaların satışları da her geçen gün katlanmaktadır.

Sosyal Medya Danışmanı Kimdir?

Sosyal medya hizmeti veren bu kişiler, markalara ilgili platformlarda destek vermektedir. Bu hizmeti veren kişiler, markaların tanınırlığını ve görünürlüğünü artırmaya yönelik çalışmalar yapar. Yürütülen sosyal medya çalışmaları, hedef kitle ve marka arasında adeta bağ kurar. Bu bağı yaratan kişi ise sosyal medya danışmanıdır. Bu yapılan köprünün temelleri ne kadar sağlam olursa marka hedeflerini gerçekleştirmek de o kadar mümkün olur.

Sosyal Medya Danışmanı Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya danışmanlığı yapan kişinin görevleri aşağıda derlenmiştir;

 • Sosyal medya danışmanı, hizmet verdiği markanın sosyal medya hesaplarını aktif şekilde yönetmekle yükümlüdür.
 • Hedeflere uygun pazarlama, iletişim stratejileri ve müşteri ilişkileri yönetiminin yapılması da bu kişilerin görevidir.

Ayrıca;

 • Marka bilinirliğini artırmak ve böylece hedef kitleye ulaşmak,
 • Trend gelişmelerini güncel olarak takip etmek ve bunları markanın dönüşüm sürecine katmak,
 • Sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleşen talep ve beklentileri karşılamak,
 • Sosyal medyadan kazanılan müşteri, sektör ve rakip gelişmelerini analiz etmek de bu kişilerin sorumlulukları arasındadır.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar?

Sosyal medya danışmanlığı hizmeti veren kişiler,ilgili mecralarda markaların sesi ve yüzü olan kişilerdir. Bu kişiler tarafından sosyal medya reklam kampanyaları yürütülür ve kullanıcı etkileşimi sağlanır. Bir sosyal medya danışmanı, marka bilinirliğini artırmaya yönelik birçok çalışmada bulunur. Bu kişiler, çoğunlukla markaların sosyal medya platformları üzerinden satış yapmalarına yardımcı olur.

Kişiler ve markalar, sosyal medya hesaplarını yönetmek için sosyal medya danışmanlığı almaya ihtiyaç duyarlar. Bu görevi üstlenen uzmanlar ise genelden özele, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde farklı hizmetlerde bulunabilirler.

Neden Sosyal Medya Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Sosyal medya danışmanlığı hizmeti alma konusunda kafanız karışmış olabilir. Bu hizmetin sunduğu avantajlar, geleneksel medya ile uzun yıllar boyu uğraşılsa da elde edilemeyecek sonuçlardır. Bu şansı daha düşük bütçeyle yakalamak üzere hizmetlerine şans verebilirsiniz. Sosyal medya danışmanlık hizmeti aldıktan sonra markanıza şu değerleri katabilirsiniz;

 • Markanız, aktif ve potansiyel hedef kitlenizle daha kolay buluşur.
 • Müşteriler ile bire bir iletişime geçebilir ve müşterilerin markanıza olan bağlılığını sağlayabilirsiniz.
 • Tüketicilerinizle etkileşime girebilir ve markanızın reklamını yapma şansı elde edebilirsiniz.
 • Tanınırlığı artırabilir ve marka bilinirliğinizi ortaya koyabilirsiniz.
 • Hedef kitlenin beklentilerini ve neye eğilimli olduğunu bu sayede analiz edebilirsiniz.
 • Ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara hızlıca müdahale etme şansı yakalayabilirsiniz.
 • Daha büyük kitlelere tanıtım yaparak sosyal medya platformlarının ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAZE İÇERİKLER

SON YORUMLAR

3,567BeğenenlerBeğen
2,456TakipçilerTakip Et
5,678TakipçilerTakip Et
1,453AboneAbone Ol