Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGoogle GüncellemeleriGoogle Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri

Google algoritması, Google´ın tüm web sitelerini ve web sayfalarını arama motorundaki aranma sayısı, görünüm ve sıralamalarını alaka düzeyi ve önemini belirlemekte kullandığı matematiksel bir programdır. Google algoritması, herhangi bir sayfadaki içerik, sayfaya yönlendiren bağlantıların sayısı ve kalitesi, web sitesinin otoritesi ve alaka düzeyi vb. gibi sayısız sıralama faktörünü işleme tabi tutmaktadır.

Google algoritması sayesinde arama sonuçlarının kalitesi arttırılmakta, kullanıcıların amacına uygun yenilikler ve yeni arama türleri de sürekli olarak geliştirilmektedir.

SEO uzmanı ve web sitesi sahipleri adına, kaliteli uygulamalara ve son değişikliklere uyum sağlamak da oldukça önemlidir.

Google tarafından kullanılan Google algoritması, web sayfalarının arama sonuçlarındaki sıralamasının belirlenmesi için kullanılan kurallar dizinidir. Bu kurallar sayesinde kullanıcıların yaptıkları aramada, amaçlarına en uygun olacak şekilde web sitelerinin sıralanması gerçekleştirilmektedir. Google algoritmasının çalışma prensibine bakıldığında, web sayfasının içeriği, doğrudan sayfaya yönlendiren bağlantıların kalitesi ve sayısı, sitesinin ilgisi gibi pek çok faktörün dikkate alındığı görülmektedir.

Google algoritması ile hemen her gün yaptığımız aramalara en yakın sonuçları kısa sürede karşımızda bulmaktayız.

Google Algoritması Nasıl Çalışır?

Google algoritmasının tam çalışma prensibi Google tarafından gizlenmektedir. Google algoritması, arama motorundaki sonuçların kalitesini iyileştirmek, kullanıcının amacına uyum sağlayacak sonuçları sunmak adına sürekli olarak gelişmekte ve güncellenmektedir. Bu sayede SEO uzmanlarının, web sitesi sahiplerinin sitelerini Google algoritması konusunda optimize etmek adına son yenilikler ve değişiklikler konusunda güncel kalmaları gerekmektedir.

Google algoritmasına göre sitelerin sonuç sayfalarındaki sıralamalarının belirlenmesinde en önemli sıralama faktörlerinden biri web sayfasının içeriğidir. Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan, konu ile en ilgili, kaliteli, bilgilendirici metni içeren sayfalar aranmaktadır. Bu sayede web sayfalarında iyice araştırılmış, organize edilmiş, iyi yazılmış benzersiz içeriklerin yer alması noktasında site sahipleri yönlendirilmektedir.

Google algoritması sıralama faktörlerinden bir diğeri ise web sayfalarına yönlendiren bağlantıların kalitesi ve sayısıdır. Web sitenizi ayırt edici şekilde ilk sıralarda gösterecek çok sayıda kaliteli bağlantıları içermesi, sitenin sıralamasını da yükseltecektir.

Google algoritması için web sitesinin ilgisi, alaka düzeyi ve otoritesi oldukça önemlidir. Google algoritması, sitenin kullanıcının sorgusuyla ne kadar uyumlu olduğu, güvenilirliği, kalitesi gibi önemli faktörleri inceler. Google algoritması sayesinde web sitesi sahiplerinin kaliteli içerik oluşturmaya teşvik edilmesi de sağlanmaktadır.

Google Algoritmasının Amaçları Nelerdir?

Geçmişten günümüze değişerek gelen ve değişmeye devam eden Google algoritması, kullanıcıların arama sorularına en uygun ve en kaliteli sonucu ulaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu amaçla birlikte Google algoritması, kullanıcının arama motorunda belirtmiş olduğu sorusuna en uygun cevabı ve içeriği sıralamaktadır. Sıralama ise kullanıcı sorusuna en çok uyan web sitesinden başlayarak alaka düzeyi az olan sitelere doğru devam eder.

Google algoritması, kullanıcıların sorularına en uygun yanıtı bulmanın yanında web sitelerindeki içeriklerin çalınmasının veya sahte içeriklere yer verilmesinin de önüne geçmektedir. Google algoritması sürekli gelişip yenilenmesi ile de kullanıcıların arama yaptıkları anda daha hızlı ve daha kolay sonuçlara ulaşması sağlanmaktadır.

Google Algoritması Çeşitleri

Sayfanın içeriği, kalitesi, web sitesinin ilgisi, sayfaya işaret eden bağlantıların sayısı gibi pek çok sıralama faktörü veya sinyali Google algoritması tarafından dikkate alınır. Google algoritma çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Panda

Google algoritması çeşitlerinden olan Panda, içerik kalitesini ölçmektedir. Panda sayesinde Orijinal ve yüksek kaliteli içerikler ödüllendirilmekte, düşük kaliteli ve kopya içerikler ise cezalandırılmaktadır.

Penguin

Diğer bir Google algoritması çeşidi olan Penguin, bağlantılar üzerinde denetimler yapar. Spam veya sahte bağlantıları tespit ederek etkisini azaltırken kaliteli ve doğal bağlantıları da ödüllendirmektedir.

Hummingbird

Hummingbird anlam üzerinde odaklanarak arama motorunda gerçekleştirilen sorguların anlamını daha iyi çözerek doğru sonuçlar vermek amacıyla kullanılır.

RankBrain

Bu Google algoritması, arama sorgularının anlamının öğrenilmesi ve kullanıcıların en iyi sonuca ulaştırılmasını amaçlamıştır.

BERT

En gelişmiş Google algoritması çeşitlerinden olan BERT, pek çok dil için yapay bir sinir ağı algoritmasıdır. BERT ile arama sorgularının anlamı daha iyi anlaşılmakta ve daha doğru sonuçlar ile karşılaşılmaktadır.

Pigeon

Pigeon Google algoritması ile yerel SEO kavramı karşımıza çıkmaya başlamıştır. Kullanıcılar kendilerine yakın işletme arayışına girdiklerinde en iyi sonuçları ulaşacakları haritalar ve yerel sonuçlar devreye girmektedir.

Mobile

Bir diğer önemli Google algoritması Mobile, 2015 yılında mobil cihaz kullanıcılarına özel bir güncelleme getirmiştir. Mobil sayesinde mobil uyumlu web sitelerine sıralama sonuçlarında en üstlerde yer verilmektedir.

Possum

Bir başka Google algoritması olan Possum, 2016 yılında yerel aramalarda düşüşe geçmiş olan siteler için geliştirilmiştir.

Fred

Önemli bir başka Google algoritması çeşidi olan Fred, hackerların yasal olmayan şekilde para kazanma taktiklerini engelleyen bir güncellemedir. 2017 yılında hayatımıza giren bu Google algoritmasıyla birlikte alakasız reklam ve fazla sayıda reklam içeren siteler engellenmeye başlayarak alt sıralara düşürülmüştür.

Google Algoritmasına Göre Sıralama Faktörleri

Sürekli olarak gelişen ve güncellenen Google algoritması, kullanıcıların arama yaptıkları konuya en uygun ve yararlı içerikleri bulmaya devam ediyor. Sonuçların sıralanması esnasında ise Google´ın önemsediği pek çok faktör kullanılıyor. Bunlar:

  • Arama sırasında kullanılan kelimeler
  • Google algoritması sayesinde aratılan kelimelerin geçtiği web sayfalarının, aranılan konuyla bağlantısına göre sıralama gerçekleştiriliyor.
  • Web sayfasının kullanılabilirliği
  • Google algoritması sayesinde arayüzün, kullanıcı deneyiminin sayfaları daha kullanışlı hale getirdiği bir gerçek. Kullanıcıların gerçekleştirdiği arama sonucunda sıralamaya dahil olacak sayfalardaki arayüz ve içerdikleri kaynakların uzmanlığı da oldukça önemlidir.

Daha pek çok faktör sayesinde Google algoritması en iyi sonuçları kullanıcılar ile buluşturuyor. En kaliteli arama sonuçları, aranılan konuyla direkt bağlantılı içerikler, güncellenmeye ve gelişmeye devam eden Google algoritması sayesinde bizlere sunulmaktadır.

Google Algoritması Nelere Dikkat Etmektedir?

Kullanıcıların sorularına en iyi cevapları ulaştıran Google algoritması, bir amaç doğrultusunda Google´a giriş yaparak araçlarını kullanan kullanıcılara en iyi deneyimi sunmayı hedeflemektedir. Sayısız kullanıcının her gün ziyaret ettiği Google, kesintisiz ve kaliteli bir deneyim sunmak için kendi Google algoritmasını geliştirmektedir.

Google algoritması, yapılan araştırmalar esnasında çıkarılan sonuçları aşağıdaki özelliklere göre belirlemektedir:

  • Kelime Analizi: Google algoritması, arama esnasında kullanılan kelimeleri analiz ederek en uygun ve en doğru sonucu kullanıcı için belirlemektedir.
  • Arama Eşleştirme: Google algoritması, arama eşleştirmeyi kullanıcıların yerine gerçekleştirerek en doğru sonuca sizleri ulaştırmaktadır.
  • Yararlı Sayfaların Sıralaması: Google algoritması, aramada kullanılan kelimelerin anahtar kelime ile uyumunu sağlayarak kullanıcılar için yararlı sayfaları üst sıralara taşımaktadır.
  • En İyi Sonuçları Bulma: Kullanıcılara arama yaptıkları konudaki en iyi sonuçlar yine Google algoritması sayesinde kısa sürede bulunmaktadır.
  • Bağlamı Dikkate Alma: Arama yapılan lokasyon, direkt olarak arama yapılan yapıyı etkilemektedir. Bu durumda ise arama bağlamı devreye girmektedir. Arama esnasında bağlı bulunulan lokasyondan başlayarak ulusala doğru analiz devreye giriyor.

Gün içerisinde sayısız kez ziyaret edilen Google, geliştirdiği ve geliştirmeye devam ettiği Google algoritması sayesinde kullanıcılara kaliteli bir deneyim sunuyor. Güncellenmeye devam eden Google algoritması, aranılan her konuya dair doğrudan ilgili pek çok seçeneği kullanıcıların karşısına çıkarmaktadır.  Bugüne dek kesintisiz ve kaliteli sonuçları kullanıcılarına sunan pek çok Google algoritması, geliştirilerek ve yenileri oluşturularak kullanıcılarına daha eşsiz bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAZE İÇERİKLER

SON YORUMLAR

3,567BeğenenlerBeğen
2,456TakipçilerTakip Et
5,678TakipçilerTakip Et
1,453AboneAbone Ol