Home İçerik Pazarlama SEO Uyumlu İçeriklerin Önemi

SEO Uyumlu İçeriklerin Önemi

0

SEO uyumlu içerik marka ve firmaların dijital dünyada arzu ettikleri aksiyonu almalarını sağlayan yazılı içeriklere denir. Bu içerikler, kaliteli olduğunda ve diğerlerinden farklı olduğunda ilgili markanın rakiplerinden öne geçmesine yardımcı olur. İdeal içeriğin birçok parametresi olsa da günümüzde bu parametrelerin başında kalite gelmektedir.

Bir internet kullanıcısı olarak kendinizi baz almakla işe başlayabilirsiniz. Şu anda bu içeriği okuyorsanız bir internet kullanıcısısınız ve buraya belli SEO stratejileri ile geldiniz. Okuduğunuz içerik SEO teknikleriyle yazıldı. Tam da bu yüzden aradığınız anahtar kelimeler ile buraya ulaştınız. SEO uyumlu içerik belirli tekniklerin yanı sıra okuyucu deneyimi de sunmalıdır.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik içerisinde teknik olan ve belli bir bilgiyi sade şekilde okuyucuya sunan içeriktir. SEO kavramının açılımı ise “Search Engine Optimization” şeklindedir. Türkçeye çevrilmiş hâli “Arama Motoru Optimizasyonu” olan bu kavram, kullanıcıların arama motorlarında yaptığı aramaların ilk sırada olmasını ifade eder. SEO çalışmalarının amacı, web site içeriklerinin Google arama motorunun en üstüne çıkmasıdır.

Bu amaç için yazılan SEO uyumlu içerik türleri, kendi içinde farklı tekniklere ayrılsa da her SEO uyumlu içerikte olması gereken bazı parametreler vardır. Bu içeriklerde; belli anahtar kelimeler kullanılır, doğru bilgi mevcuttur ve kullanıcıya hitap eden bir dil vardır.

SEO Uyumlu İçeriğin Önemi Nedir?

SEO uyumlu içerik son dönemlerde her yerde karşımıza çıkar duruma geldi. İnternetten sipariş vermek istediğiniz her ürün için arama motoruna anahtar kelime girebilir ve yüzlerce içerikle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu noktada elbette aramada en üstte çıkan markalara bakarak sipariş vermeyi tercih edersiniz. Bu noktada SEO uyumlu içeriğin önemi devreye girer.

Birçok kullanıcı, aradığı ürün ya da hizmet hakkında bilgi almak ya da satın alma aşamasına geçmek için arama motorunun en başında çıkan markaları değerlendirir. Bu da SEO alanında yazılan içeriklerin arasındaki rekabeti daha da artırmıştır. Son yıllarda kaliteli içerik daha fazla önem kazanmıştır. SEO uyumlu içerik alanında uzman ajanslar tarafından yazdırılmaktadır. Siz de site trafiğinizi artırmak üzere herhangi bir reklama ihtiyaç duymadan deneyimli yazarlardan destek alabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Merak ettiğiniz konuları ararken çoğunlukla ilk sıradaki verilere tıklarsınız. Aynı şekilde uzun süre okuduğunuz içerikler de size en çok fayda sağlayan ve aradığınız bilgiyi en net şekilde sunan içeriklerdir. İnternet dünyasında çok fazla içerik olsa da semantik anlatımı ve SEO tekniklerini bir arada kullanan içeriklerin sayısı azdır. SEO uyumlu içerik yazmanın püf noktalarını merak ediyorsanız aşağıdaki başlıklara göz gezdirebilirsiniz;

Yazım Kuralları

SEO uyumlu içerik için en önemli noktalardan biri yazım kurallarıdır. Yazılan tüm içeriklerin dil ve imla bakımından kusursuz olması, bu içeriklerin rakiplerinden sıyrılmasına yardımcı olur. Son dönemlerde yazımından emin olunmayan kelimelerin TDK Sözlük’ten kontrol edilmesi bir hayli önemli duruma geldi.

Niş İçerik

Her yazarın kendi anlatım dili vardır ve bunu baltalamanın en kolay yolu kopyala – yapıştır yapmaktır. Başka bir içerikten alınan cümleler, niş içeriği baltalayan ve içeriğin semantik olmasının önüne geçen en büyük engeldir. SEO uyumlu içerik yazan bir yazarın ürettiği içerikte alıntı olması hâlinde bunu daima belirtmesi gerekir. Bir içeriğin özgün olmasını sağlayan en güzel yollardan biri ise birden fazla kaynaktan araştırma yapmaktır. Kopya içerikler, söz konusu yazının işlevini düşürdüğü kadar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince bir suçtur.

Anlatım Bütünlüğü

Anlatım bütünlüğü, SEO uyumlu içerik yazımında son dönemlerin popüler trendi hâline gelmiştir. İçeriklerin ilgi çekici bir girişle başlaması ve bilgi veren bir gelişme kısmıyla devam etmesi son derece önemlidir. Sonuç bölümünde ise iyi bir eylem çağrısı yapılmalı ve kullanıcının metni bitirdiğinde herhangi bir kopma yaşamamış olması sağlanmalıdır.

Anahtar Kelime Analizi ve Sıklığı

İçeriklerde kullanacağınız anahtar kelime sıklığı SEO uyumlu içerik noktasında çok önemlidir. Kullanıcıların hangi kelime ve kelime gruplarını arattığını bazı araçlar yardımıyla kolayca bulabilirsiniz. Google anahtar kelime planlayıcısı, Keywordtool.io, MOZ ve Afresh bu araçlar arasındadır.

Bu araçlar yardımıyla bulduğunuz anahtar kelimeleri ideal sıklıkta kullanmalısınız. Bir anahtar kelimenin sürekli olarak tekrar edilmesi, içeriğinizin SEO uyumlu hâlden uzaklaşmasına neden olur. Bir SEO uyumlu içerik için ideal olan anahtar kelime oranı ise %2,5 ile %0,5 arasıdır.

İçeriklerde kullanılacak anahtar kelime sıklığı konusunda fikir ayrılıkları olsa da genel kanı, ilgili oranların altında ya da üzerinde kalmamaktır. Gereğinden fazla anahtar kelime kullanmak kadar gereğinden az kullanım yapmak da iyi olmayacaktır. İçeriğin mümkün olduğunca organik yazılması adına Yoast SEO gibi eklentilerden de destek alabilirsiniz.

İçerik Uzunluğu

İçeriklerin uzunluğu da en az diğer maddeler kadar önemlidir. Üretilen içeriklerin en az 300 – 500 kelime arasında olması önemlidir. Bundan az kelimeyle yazılmış içeriklerin alt sıralara düşme ihtimali yüksektir. Çünkü Google uzun yazılmış içerikleri sever. Bu nedenle rekabetin yüksek olduğu pazaryerlerinde kategori yazıları daha çok 1000 – 2000 kelime arasında yazılır.

İçerik Başlığı

SEO uyumlu içerik noktasında önemli olan bir diğer nokta ise içerik başlığıdır. Başlığın ana anahtar kelimeyi içermesi ve ortalama 50 – 70 karakter aralığında olması önemlidir. Minimum 3, maksimum 6 kelimeden oluşması gereken ana başlık, en çok aratılan sorudan ya da okuyucunun ilgisini çekecek yapıdan oluşabilir.

Paragraf Uzunluğu

Okuyucunun dikkatini taze tutmanın en güzel yolu sık paragraf kullanmaktır. Bu da ideal paragraf uzunluğunun ortalama 50 – 60 kelime arasında olması gerektiğini gösterir. Önerilen maksimum uzunluk 150 kelime olsa da az satırdan oluşan paragraflar daima ilgi çekicidir. Ayrıca paragraflarda kullanılan cümlelerin de 25 kelimeyi geçmesi önerilmez.

URL

SEO uyumlu içerik dendiğinde akla ilk gelen yapı taşlarından biri URL eklentileridir. Bu yapıların olabildiğinde kısa, akılda kalıcı ve net olması önemlidir. Kalıcı bir bağlantı oluşturmak için URL yapacağınız kelimenin aslında anahtar kelime olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca URL yapılandırılması yapılacak kelimenin maksimum 60 karakterden oluşması gerekir.

SEO Uyumlu İçerik için Önemli Olan Diğer Öğeler

SEO uyumlu içerik yazımında en az yukarıdaki maddeler kadar önemli olan diğer öğeler aşağıda derlenmiştir;

  • Linkleme: İçeriğin iç ve dış linkler ile desteklenmesi, diğer içeriklerden bir adım öne geçmeyi sağlar.
  • Heading Etiketleri: H1 ve H6 gibi hiyerarşide ilerleyen başlık etiketleri, SEO’ya en çok katkıda bulunan unsurlardan biridir.
  • Meta Açıklaması: Arama sonuçlarında içeriğiniz hakkında kısa bilgi veren bu kısım, maksimum 160 karakterden oluşmalıdır.  Aynı şekilde Google, 120 karakterden az yazılan meta içeriklerini de sevmez. Üstelik bu açıklama kısmında ana anahtar kelimenin de yer alması gerekir.

Verilen tüm bilgilerin yanı sıra SEO uyumlu içerik yazarken net cevap içeren, bilgi veren, merak uyandıran, akıcı olan ve fayda sunan metinler oluşturmaya özen göstermek gerekir. Yazılan içeriklerin kreatif anlatıma sahip olması da onu diğer içeriklerden ayıracaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version