Ana Sayfa Haberler SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

SEO Nedir ?

SEO” (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha hızlı ve daha kolay şekilde taraması için yapılan teknik düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

SEO Nedir sorusuna cevaplamak istersek kısaca, Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorundan gelen botların taraması ve indexlemesi için kullanılan yöntem olarakta açıklayabiliriz. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları hedef kelimeleriniz içinde optimize edilerek, belirlediğiniz kelimelerde sıralamanızda yükselmenize ve trafik almanıza olanak tanır.

SEO, web siteniz için site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Site içi SEO (onpage): web sitenizin arama motorları için teknik gereksinimlerinin yapıldığı işlemlerdir. Tarama hızı, sayfaların daha hızlı açılması, ux tasarım, resim optimizasyonları, içerik kalitesi, site içi linklemeler olarak genel başlıklarda toplayabiliriz.

Site içi SEO Detayları

İçerik Optimizasyonu:

Sitenizde oluşturduğunuz içerikler arama motorları için değil, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara bilgi veren, fayda sağlayan içeriklerden oluşmalıdır. İçeriğin kalitesi Google’ın yaınlamış olduğu tüm algoritmalarda hiç bir zaman değişmemiştir. Geçmişe dönük algoritmaları incelediğimizde Google’ın ilk günden bugüne kadar yaptığı güncellemeler de bir çok fark olsada esas olan içeriğin kalitesi ve faydalı olmasıdır. Sitenizde bu mantıkta oluşturduğunuz içerikler size kısa veya uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Metatag Optimizasyonu:

Sitenizde oluşturduğunuz kategori ve sayfalarınızın arama sonuçlarında anlamlı bir şekilde görüntülenebilmesi ve aranan kelimede tıklama alması metatag lerinize bağlıdır. Metataglerinizi içeriğinize uygun şekilde düzenlemeniz ve Google’ın belirlemiş olduğu kurallara uygun olması gerekmektedir. Size sıralama faktörü ve arama sonuçlarında aranılan konuya sunulan doğru bilgi veren açıklamalar olduğunda kullanıcı kazandıracaktır.

Resim / Görsel Optimizasyonu:

Sitenizde yayınladığınız resimlerin kalitesi yine yine sitede kalma oranlarını ve içeriklerinizin merak uyandırmasını okunmasını sağlayacaktır. Resimleri eklerken resimlerinizi mutlaka isimlendirmelisiniz ve kilobaytlarını düşürerek hızlı yüklenmesini sağlamalısınız.

Site / Hız Optimizasyonu:

Google’ın mobil search algoritmasını devreye alması ile birlikte site hızı her zamankinden daha önem kazanmış durumda. Gelişen teknoloji ile birlikte Türkiye’de ve Dünya’da mobil internet kullanımı artmış durumda, kullanıcılar yavaş açılan siteleri hızlıca terk etmektedirler. Sitenizin kod yapısı, sunucu alt yapısı tüm detayları inceleyerek hızlı çalışmasını sağlayarak hem kullanıcıların siteyi daha hızlı daha rahat kullanmasını sağlayabilir hemde Google’ın hız kritellerini yerine getirerek arama sonuçlarında iyileştirme yapabilirsiniz. Google’ın ücretsiz olarak sunmuş olduğu Google PageSpeed sayfasında sitenizi test edebilir ve hızını geliştirebilirsiniz.

UI – UX / Tasarım Optimizasyonu:

Web sitenizi son teknolojileri kullanarak tasarlamalı ve kodlamalısınız, görüntü olarak tasarımın göze hoş gelmesinin yanı sıra, son yıllarda hayatımıza giren kullanıcı deneyimi dostu siteler hem ziyaretçi açısından hemde Google açısından sevilen yapılardır. Sitenizin tasarımını kullanıcı dostu hale getirerek hem geri dönüşümlerinizi (içerik okunması, ürün satın alma, video izlenme) arttırabilirsiniz. Sitenizin tüm platformlarda sorunsuz ve hızlı çalışması artınıza olacaktır.

Site dışı SEO (offpage): web sitenizin dışında yapılan çalışmalara verilen addır. Doğal yöntemler ile sitenize gelen referans bağlantıların çoğaltılması, rakip analizleri ile rakipler ile aranızdaki farkların tespit edilmesi ve stratejiler oluşturarak çalışmalara devam edilmesidir.

Site Dışı SEO Detayları

Backlink Edinme ve Optimizasyon:

Backlink SEO için önemli kritellerden biridir. Peki nedir bu backlink; web sitenize farklı sitelerden gelen referans linklere backlink denir. Backlinkler farklılık gösterebilir, örneğin bir içerikte sitenizden bahsedip referans gösterilebilir veya bir içerik sayfasında yorumda sitenizin linkini eklemekte aslında backlink sayılmaktadır.

Google’ın geliştirdiği algoritmalar sayesinde ücretli ve paralı alınan backlinkler aslında faydadan ziyade sitenize zarar vermektedir ve Google’ın sıralama cezaları ile karşılaşmanızda mümkündür. Doğal backlink elde etmek zorlu bir süreçtir fakat diğer elde edeceğiniz tüm backlinlerden daha faydalıdır. Sitenize, hizmetinize veya sunduğunuz faydalı içeriklere doğal yöntemler ile gelen referans bağlantılar size artı olarak dönecektir.

Rakip Analizi:

Rakiplerinizi çok iyi analiz etmelisiniz ve stratejinizi buna göre oluşturmalısınız. Rakip analizlerini trafik, backlink, içerik ve sıralama balı takip ederek aranızdaki farkları listeleyip straejinizi buna göre belirlemeniz rakipler ile aranızdaki farkı kapatmanız açısından önemlidir. Analiz için bir çok ücretli ve ücretsiz pazarlama toolu kullanabilirsiniz, örnek: semrush, ahrefs, seomoz, Google Ads, Google trends vb.

Ölçümleme:

SEO çalışmasında en önemli faktörlerden biri de ölçümlemedir. Yaptığınız çalışmaları ölçümleyerek büyümenizi veya hatalarınızı kolayca fark edebilirsiniz. Ölçümleme SEO’nun olmazsa olmazıdır. Ölçümleeme araçları olarak yine sektörde ücretli ve ücretsi bir çok araç bulunmaktadır örnek vermek gerekirse: semrush, ahrefs, seomoz, Google Ads, Google trends vb. kullanabilirsiniz.

Sonuç:

SEO ile işinizi internet üzerinden alacağınız trafik ve müşteriler ile büyütebilirsiniz. Doğru ve kaliteli yapılan SEO çalışması sunduğunuz hizmetlerden para kazanmanızı sağlar. SEO çalışmasını uzun vadeli bir yatırım / reklam olarak görmek ve buna göre planlamak gerekir. Kısa vadede yapılan çalışmalar hem geçici başarı hemde sonunda kaçınılmaz olan Google cezalarını beraberinde getirebilmektedir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) doğal ve kalıcı reklam yatırımıdır.

Doğru SEO Danışmanı veya Ajansı Seçmek ?

SEO çalışmasını yapabilmek zaman ve emek gerektirmektedir, bunun için yeterli zamanınız yok ise bir danışman veya ajansla çalışmanız gerekmektedir.

Çalışacağınız kişi veya ajansı seçerken mutlaka referanslarını sorgulayın, bu sorgulama sizi uzun vadede başarıya götürecek önemli adımlardan biridir.

Merak ettiğiniz sorularınızı yada yorumlarınızı aşağıda ki yorum bölümünden ekleyerek cevap alabilirsiniz.

SEO nedir ne işe yarar ?

“SEO” (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha hızlı ve daha kolay şekilde taraması için yapılan teknik düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO çalışması sitenize organik ziyaretçiler almanızı ve hizmet veya ürünlerinizi daha çok kişiye ulaştırmanızı sağlar.

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir

SEO; organik aramalarda üst sıralara çıkabilmek için yapılan optimizasyon çalışmasıdır, tamamen organik trafik hedeflidir. Uzun zaman ve emek gerektiren bir yöntemdir.

SEM; Google Ads veya benzeri paltformlarda tıklama başı yada gösterim başı para ödeyerek hızlı bir şekilde arama sonuçları, görüntülü reklam ağı, mobil ve partner sitelerde reklam yaparak trafik elde etme yöntemidir.

Backlink Nedir

Backlink; değeri yüksek diğer sitelerin sizin içeriklerinize, kategori veya sayfalarınıza vermiş olduğu linklere denir.SEO çalışmaları için sıkça kullanılan bu yöntem kurallarına uygun yapıldığı takdirde faydalıdır.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer

SEO çalışması uzun ve sürekli yapılması gereken çalışmadır.6 – 12 aydan önce sonuç beklenmemelidir, çalışmayı doğal ve etik şekilde yönetmek gerekir. Hızlı yapılan çalışmalar genelde Google cezaları ile sonuçlanabilmektedir.

SEO Fiyatları

SEO çalışması için sabit bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Diğer sitelerde gördüğünüz fiyatlar aslında temsilidir veya paket fiyatlarıdır. SEO Fiyatları çalışılan anahtar kelimenin rekabet oranı ve rakip analizine göre belirlenmektedir. Kolay bir kelime ile zor bir kelime arasında fiyat ve çalışma süresi farklılaşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

TAKİP ET

54BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et

YENİ İÇERİKLER

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

(Conversion Rate Optimization - CRO) Dijital pazarlama alanında önemli konulardan biri olan Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İngilizce’de "Conversion...

Mobil Uygulama (App Store) Optimizasyonu Rehberi

ASO Nedir Ne İşe Yarar ? App store optimizasyonu (ASO), mobil uygulamayı Google Play Store, Apple App...

E-Ticaret Satışlarınızı Arttıracak Rehber

E-Ticaret sitelerinde başarılı olmak oldukça zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Türkiye pazarında binlerce site olmasına karşın başarıyı yakalamış sitelerin sayısı da...

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha hızlı ve daha kolay şekilde taraması için yapılan teknik düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Son Yorumlar