Ana Sayfa Dijital Pazarlama Mobil Uygulama (App Store) Optimizasyonu Rehberi

Mobil Uygulama (App Store) Optimizasyonu Rehberi

ASO Nedir Ne İşe Yarar ?

App store optimizasyonu (ASO), mobil uygulamayı Google Play Store, Apple App Store gibi uygulama mağazalarında aranma terimine en uygun şekilde görünmesini sağlayacak şekilde optimize etme işlemleridir.

Uygulamanızın mobil marketlerde daha fazla indirilmesi ve bulunabilir hale getirilmesi her zamankinden daha önemli noktaya geldi.

Uygulamanız için reklamlar verebilirsiniz, Türkiye veya diğer ülkeler için ancak mobil reklamların kullanıcı başı indirme maliyetlerini incelediğiniz de pahalı bir yatırım olduğunu görebilirsiniz. Reklam vermeden önce mobil uygulamanızı ve app store mağazanızı optimize etmeniz hem reklam maliyetlerinizi azaltmanıza hemde organik olarak büyümenizi sağlayacaktır.

Mobil Uygulama Optimizasyonu

Uygulama ismi Belirleme
Uygulamanıza vereceğiniz isim oldukça büyük öneme sahiptir. Üst sıralarda çıkmak istiyorsanız mutlaka anahtar kelimeyi içeren bir isim vermenizi öneririz. Jenerik ve genel isimlerle başarıyı yakalama şansınız zordur. Başlık kısmında rekabeti yüksek anahtar kelimeye mutlaka yer vermelisiniz. Kelimeye karar vermek için Google anahtar kelime analizi (google ads) aracını kullanabilirsiniz.

Yayıncı Adını Belirleme
Yayıncı adının sektörel anahtar kelimenizi içermesi avantajlı bir durumdur. Bu alanı düzenlerken iyi kurgulamanız gerekir.

Uygulama Açıklaması
Açıklama kısmında erişmek istediğiniz hedef kitleye uygun ve uygulamanızın özelliklerini anlatan detaylı bir içerik hazırlamanız sizi başarıya götürecektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise anahtar kelime tekrarı yapmamaktır. Uygulamanızda diğer dil seçenekleri var ise yine her dil için ayrı içerik hazırlamanız size avantaj sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Bölümü
Anahtar kelimelerinizi yine uygulamanızın verdiği hizmete yönelik seçmeli ve kelime varyasyonlarını iyi ayarlamalısınız.

Uygulama Ekran Görüntüleri
Ekran görüntüsü kaliteli ve uygulamanın özelliğini kısa ve net anlatabiliyorsa uygulamayı indirmek için büyük faktörlerdir biridir. Bu yüzden bu görselleri profesyonel olarak tasarlamalısınız, mümkün ise uyglama içinden hizmetinizi anlatan ekran görüntüleride eklemeniz faydanıza olacaktır.

Uygulama Video
Uygulamızın ne işe yaradığını ne hizmet verdiğini iyi bir video hazırlayarak anlatmanız kullanıcının fikir edinmesini ve uygulamanızı indirmesi için işini kolaylaştırması demektir.Hazırlayacağınız tanıtım videosu yine profesyonel ve net anlatımlı olmalıdır. Videonun olabildiğince kısa ve net olması önemlidir.

On – App Store Optimizasyon
Açıklamalar, başlık, video, ikon, ekran görüntülerinin optimize edilmesinin adına on optimizasyon adı verilmektedir. Normal sitelerde yapılan onpage seo ile benzer durumdadır. Burada ise hem uygulama hemde store daki bilgilerin optimize edilmesi işlemidir.

Off – App Store Optimizasyon
Uygulamanızı normal seo çalışmalarında ki gibi diğer siteler, sosyal medya vb. platformlarda tanıtmanız ve store linklerini eklemenize verilen isimdir. Offpage seo ile benzer işlemlerdir, ne kadar çok tanıtım ve referans link alırsanız uygulamanızın popülerliğini arttırabilirsiniz.

App Store Yorumlar
Store üzerinde alcağınız olumlu veya olumsuz yorumlar yine uygulamanızın hem listelenme sırası hemde kullanıcıların indirip indirmeme kararını verdiği önemli metriklerden biridir. Sektörel olarak en çok ve sık yapılan hatalardan biride sahte yorumlar ve puanlardır, bu sizi uzun vadede başarısızlığa itecektir. Bunun yerine doğal yorumlar almanız gelen kullanıcı öneri ve yorumlarına göre uygulamanızı geliştirip kullanıcılara cevap vermek daha mantıklı bir yöntemdir.

App Store Optimizasyonu (ASO) seo çalışmasına benzesede tamamen deneme yanılma ve tecrübe ile yapaılan bir çalışmadır.

Konuyla ilgili tecrübe ve önerilerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Türkçe kaynak sıkıntısı olan konulardan biri elinize sağlık gayet sade ve açıklayıcı bir içerik olmuş, içeriklerinizin devamını bekliyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

TAKİP ET

54BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et

YENİ İÇERİKLER

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

(Conversion Rate Optimization - CRO) Dijital pazarlama alanında önemli konulardan biri olan Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İngilizce’de "Conversion...

Mobil Uygulama (App Store) Optimizasyonu Rehberi

ASO Nedir Ne İşe Yarar ? App store optimizasyonu (ASO), mobil uygulamayı Google Play Store, Apple App...

E-Ticaret Satışlarınızı Arttıracak Rehber

E-Ticaret sitelerinde başarılı olmak oldukça zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Türkiye pazarında binlerce site olmasına karşın başarıyı yakalamış sitelerin sayısı da...

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha hızlı ve daha kolay şekilde taraması için yapılan teknik düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Son Yorumlar