Ana Sayfa E-Ticaret E-Ticaret Satışlarınızı Arttıracak Rehber

E-Ticaret Satışlarınızı Arttıracak Rehber

E-Ticaret sitelerinde başarılı olmak oldukça zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Türkiye pazarında binlerce site olmasına karşın başarıyı yakalamış sitelerin sayısı da bir o kadar azdır, peki bunların başlıca sebepleri neler olabilir ?

 • Satılacak ürünlerin pazar araştırması
 • Ürünlerin internetteki aranma potansiyeli
 • Ürünlerin farklı sitelerdeki satış fiyatları
 • Ürünlerin maliyet hesabı
 • Yıllık bütçe planı
 • Yıllık pazarlama planı
 • E-ticaret ekip kurulumu
 • E-ticaret yazılım alt yapısı
 • Müşteri hizmetleri

Yukarıdaki maddeleri ciddi anlamda ele almadan ve detaylı bir çalışma yapmadan e-ticaret‘e başlayan girişimler genelde başarısızlık ile sonuçlanmaktadır.

Satılacak Ürünlerin Pazar Araştırması

E-ticaret sitenizde satmayı planladığınız ürünlerin mutlaka pazar araştırmasını yapmanız gerekiyor, aşağıdaki soruların tümüne cevap bulduysanız genel pazar araştırmanızı tamamladınız demektir.

 • Ürün nerelerde talep görüyor
 • İnternet üzerinden satışı varmı
 • Hangi yaş grubuna ve cinsiyete hitap ediyor
 • Üretmek mi daha karlı, al sat yapmak mı

Ürünlerin İnternette Aranma Potansiyeli

Satmaya karar verdiğiniz ürünlerin internet üzerinde aylık ne kadar aranma hacmine sahip olduğunu araştırmak, yol haritanızı oluştururken size yardımcı olabilecek önemli adımlardan biridir. Aranma hacmi, trend ve popülerliğine göre ürün stok ve pazarlama planlarınızı yapabilirsiniz.

Ürün Maliyet / Satış Fiyatı

Satacağınız ürünlerin internette ve parekende sektöründe ki fiyatlarını iyi araştırmalısınız.

 • Piyasada ki fiyatlardan daha uyguna satma şansınız varmı
 • Karlılık oranı hesaplama
 • Kampanya (indirim) yapma şansınız varmı

Yukarıdaki soruların cevaplarını yine detaylı bir şekilde araştırmalısınız ve sonuca göre planlarınıza devam etmelisiniz.

Yıllık Bütçe Planı

E-ticaret sitenizi açmadan önce yapmanız gereken en önemli detaylardan biri bütçe planlarıdır. Bütçe planı size tüm gider ve gelirlerinizi planlamanız sağlar.

 • Ofis kira
 • Ofis genel giderler (faturalar vb.)
 • Çalışan maaşları (sgk, yemek, yol)
 • Yıl bazında aylık dijital pazarlama bütçesi
 • Donanım yatırımı (bilgisayar vb.)
 • Yazılım yatırımı
 • Lisans yatırımı
 • Yıl bazında aylık tahmini gelir hesaplama

Yukarıda başlıca belirttiğimiz maddeler üzerinden yıllık bütçe planınızı yapmanız size uzun vadede tüm gelir giderlerini kontrol etmenizi sağlayacaktır. Maalesef çoğu girşimde bu önemli adım planlamadığı için 3. ve 6. aylarda bütçe sorunları yaşanmakta ve açılan siteler kapanmaktadır.

E-Ticaret Ekip Kurulumu

E-Ticaret sitenizi kurduktan sonra hedefleriniz ve yatırım bütçenize göre kuracağınız ekipte yine başarı oranınızı olumlu yönde veya olumsuz yönde etkileyebilir.

E-ticaret söktöründe bilgi ve tecrübeniz yok ise, dijital pazarlamanızı ajans veya freelance uzmanlar ile yönetebilirsiniz, ancak şirket bünyesinde ajansı yönetebilecek bilgiye sahip bir çalışanınızın olması size fayda sağlayacaktır. Dijital pazarlama ve e-ticaret hakkında bilgi sahibi iseniz şirket bünyesinde ekip kurmanız operasyonu içeride daha detaylı ve kapsamlı yönetmenizi sağlayacaktır. Ekip kurarken kısa ve uzun vadede herşeyi hesaplayarak ve düşünerek hareket etmelisiniz. Dijital sektörde çalışan uzmanları elinizde & şirketiniz de tutmanız da zor olan detaylardan biridir, çalışanlarınızı şirkete bağlayacak imkanlar ve şartlar sunmanız gerekecektir.

Yazılım Alt Yapısı

Seçeceğiniz yazılım alt yapısı yine başarınızı etkieyecek önemli faktörlerden biridir, Türkiye’de maalesef 4/4 ‘lük hazır yazılım servisi sunan şirketler yok denecek kadar az. Yazılımızını seçerken özellikle firmanın dijital pazarlama alanında ne kadar esnek oldukları ve bu konuya firmanın bakış açısını iyi analiz etmeniz gerekiyor, satış yapacağınız sitede dijital pazarlama (SEM, SEO, SMO) adeta sizden bir parça gibi oluyor, bunu yazılımsal olarak destekleyebiliyorsanız rakiplerinizden bir adım öndesiniz demektir. Diğer önemli konu ise yazılım alt yapısını sunan firmanın destek durumu, hangi konularda ne kadar destek verebiliyor, bu konuları iyice araştırdıktan sonra gerekirse referanslarını tek tek arayarak yorumlarını fikirlerini almaya çalışınız buda sizin hata yapma oranınızı azaltacaktır. Bu detayları iyi analiz edip araştırarak sorularınızın cevaplarını aldığınızda firmalar arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.

Müşteri Hizmetleri

Dijital pazarlama ve yazılım alt yapısından sonra en önemli konulardan birisi de müşteri hizmetleri desteğidir, bu bölümü sıkı tutmalı ve kusursuz hizmet vermelisiniz, müşteriler satış sonrası hizmeti önemsemekteler ve tekrar alışveriş yapmaları için güvene ihtiyaçları var, güven duygusunu sağladığınızda sadık müşteriler yaratmış olursunuz. İade, değişim, kargo ve destek bölümlerinizin sorunsuz çalışması size uzun vadede fayda sağlayacaktır.

E-ticaret detay ve iyi analiz isteyen bir iştir, kuralları yerine getirdiğiniz de başarısız olma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.

E-Ticaret ile ilgili tecrübe, bilgi ve sorularınızı aşağıdaki yorum alanından yazarak iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

TAKİP ET

54BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et

YENİ İÇERİKLER

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

(Conversion Rate Optimization - CRO) Dijital pazarlama alanında önemli konulardan biri olan Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İngilizce’de "Conversion...

Mobil Uygulama (App Store) Optimizasyonu Rehberi

ASO Nedir Ne İşe Yarar ? App store optimizasyonu (ASO), mobil uygulamayı Google Play Store, Apple App...

E-Ticaret Satışlarınızı Arttıracak Rehber

E-Ticaret sitelerinde başarılı olmak oldukça zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Türkiye pazarında binlerce site olmasına karşın başarıyı yakalamış sitelerin sayısı da...

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha hızlı ve daha kolay şekilde taraması için yapılan teknik düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Son Yorumlar