Ana Sayfa Dijital Pazarlama Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

(Conversion Rate Optimization – CRO)

Dijital pazarlama alanında önemli konulardan biri olan Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İngilizce’de “Conversion Rate Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır, CRO olarak kısaltılarakta sıkça kullanılmaktadır.

Dönüşüme engel olan tüm sebeplerin incelenip analiz edilerek ortadan kaldırılması ve sayfaların yeniden optimize edilmesi işlemide diyebiliriz. Bu sayede satış oranlarınızın artması veya gelirlerinizin artması kaçınılmaz oluyor.

Dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmaları makro ve mikro hedefler üzerinden gerçekleştirilir.

Makro – Mikro Hedefler

Web sitesi için makro ve mikro hedefler iki kategoriye ayrılır. Makro hedef direkt dönüşüme yönelik gerçekleşen, mikro hedef ise makronun gerçekleşmesine tetikleyici şekilde oluşmaktadır. Örnek olarak; e-ticaret sitesi için ürün satmak makro hedef sayılırken başvuru / satış formuna kayıt olmak mikro hedef olarak sayılmaktadır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir ?

> Web sitenizde kullanıcıların gerçekleştireceği dönüşüm hedeflerinin belirlenmesi

> Web sitesi üzerinde belirlenen süre boyunca üretilen A/B testlerinin yayına alınarak, pazarlama toolları ile ölçümlenmesi

> Makro hedeflerde dönüşümü arttırabilecek deneyime sahip olabilmek için testlerin üretilmesi ve ölçümlenmesi

> Dönüşümü arttırdığı tespit edilen deneyimlerin web sitenize uygulanması ve ölçümlenmesi

> Dönüşüm oranı optimize testlerinde başarılı olan stratejileri web site genelinde uygulamak ve ölçümlemeye devam etmek

CRO – Geri dönüşüm optimizasyonu da SEO gibi sürekli deneyerek ve test ederek yapılan uzun soluklu ve devam eden çalışmadır.

Dönüşüm Oranı Nasıl Hesaplanır ?

Dönüşüm oranınızı hesaplamak istiyorsanız, iki sayıya ihtiyaç var. Birincisi, ziyaretçi sayısı (e-posta pazarlaması aboneler).

İkincisi, harekete geçen ya da dönüştürülenlerin sayısı. Dönüşüm oranınız yüzde olarak ifade edilir. 30.000 ziyaretçiniz varsa ve 1.000 kişi eyleme geçiyorsa, dönüşüm oranınız 1000/30000 = %3 tür.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Süresi

A/B testlerinin süresi ve çıkartılan hedef sayısına bağlı olarak süre değişkenlik gösterebilmektedir. Minimum 3-6-12 ay süre ile devam edebilmektedir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun Katkısı Nedir?

Ürün veya hizmet satabilmek için çeşitli kanallar üzerinden sitenize trafik sağladınız. Kullanıcıların satın alma işlemini gerçekleştirmesi için en önemli aşama dönüşüm oranı optimizasyonudur, maliyetlerinizi ve ziyaretçilerinizi optimize etmiş olursunuz ve satışlarınızı ve gelirlernizi arttırmış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

TAKİP ET

54BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et

YENİ İÇERİKLER

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

(Conversion Rate Optimization - CRO) Dijital pazarlama alanında önemli konulardan biri olan Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İngilizce’de "Conversion...

Mobil Uygulama (App Store) Optimizasyonu Rehberi

ASO Nedir Ne İşe Yarar ? App store optimizasyonu (ASO), mobil uygulamayı Google Play Store, Apple App...

E-Ticaret Satışlarınızı Arttıracak Rehber

E-Ticaret sitelerinde başarılı olmak oldukça zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Türkiye pazarında binlerce site olmasına karşın başarıyı yakalamış sitelerin sayısı da...

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha hızlı ve daha kolay şekilde taraması için yapılan teknik düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Son Yorumlar