Google Backlink Reddetme Aracı (Disavow Tool)

0
1179

Bir web sitesinin arama sonuçlarındaki mevcut sıralamasını koruması her zaman çok kolay olmayabilir. İçerisinde bulunduğunuz sektörde rekabet istenmeyen seviyelerde çirkinleşebilir ve rakipleriniz sizin sitenize saldırmaya başlamış olabilir. Bu saldırıyı sadece sitenize botnet ziyaretçisi yollamak ya da yazılım açıklarını araştırmak olarak düşünmeyin. Kimi zaman sitenizin otoritesini yıkmak adına sitenize bilginiz dışında binlerce, on binlerce hatta yüz binlerce kalitesiz backlink yönlendirebilirler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda tüm emekleriniz çöpe mi gidecek peki?

Elbette ki hayır. Google bu tür sorunların giderek artması bu alanda bir araç geliştirdi. Artık sitenize gelen backlinkleri reddedebileceğiniz bir hizmet var. Disavow Links olarak bilinen bu Google hizmeti sayesinde arama motoruna bu linkleri dikkate almamasını, bilginiz dahilinde olmadığını söylüyorsunuz. En temel mantık bu şekilde. Ancak burada Google site sahiplerine bir gol attı diyebiliriz. Daha önce rakiplerin sitenize yaptığı saldırıları Google kendisi fark ederek durumu düzeltmesi gerekirken, artık bu sorumluluğu web sitesi sahiplerine pasladı. Daha önce peki neden bu tür saldırıları Google farkedip düzeltmesi gerekiyordu, buna kısaca değinelim.  Herhangi bir siteye binlerce kalitesiz backlink yolladınız ve site sıralamalardan kayboldu. Aynı site sahibi de benzer çalışmayı sizin siteniz için yaptı ve siz de sıralamalardan kayboldunuz. Yani kalitesiz, istek dışında gelen bir backlink saldırısında siteler sıralamalardan uçuyor ise ve bu yapılabilir bir uygulamaysa herkes bu yöntemi bir tehdit unsuru olarak kullanacaktır. Bu tehdit unsuru da internet pazarını bir çöplüğe çevirecek haliyle. İşte web bu denli bir çöplüğe dönüşmesin diye sitelere gelen saldırıları Google kendisi absorbe ediyordu, ancak artık durum böyle değil.

Tekrar Google link reddetme aracımız ile ilgili konuya dönelim.

Size rakip olan bir siteniz tamamen sizinle alakasız, kalitesiz ve arama motorlarının algoritmalarına aykırı ve kural ihlali sayılabilecek Anchor Text’ler üzerinden sitenize referans noktası oluşturuyor ise bu linkleri ortadan kaldırabilmek için ilk önce tespit etmeniz gerekmektedir. Daha sonra Google backlink reddetme aracını kullanarak Google’a bu bağlantıları bildirmeniz gerekmektedir.

Kalitesiz ve işe yaramayan bağlantıları tespit ettikten sonra bunların hangi sebepler ve yollar ile sitenize geldiğini de öğrenmeniz gerekiyor. Bu durumu tespit ettikten sonra da istemediğiniz linklerin silinmesini sağlamalısınız. Hiçbir link silme çabası içerisine girmeden direk ertesi gün backlink reddetme aracını kullanacak olursanız çok sağlıklı bir sonuca ulaşamayabilirsiniz. Bunun temel amacı da Google web sitelerinin kafasına göre link kasıp, daha sonra bunu ben yapmamıştım dikkate alma diye talepte bulunmasını engellemek amaçlı karşımıza çıkarıyor.

Backlink Reddetme aracına göndereceğiniz kalitesiz linkleri hem Search Console üzerinden hem de Ahrefs.com gibi çeşitli backlink araçları üzerinden tespit edebilirsiniz. Sitenize gelen linklerin kalitesiz olduğunu peki nasıl anlayacaksınız? İşte backlinklerin kalitesini ölçmeniz için bazı teknikler.

Backlinklerin Kalitesini Belirleyen Unsurlar

Site yaşı: Size gelen bağlantıların sahibi olan sitenin kaç yıllık bir site olduğu son derece önemli bir kriterdir. Geçmişi eskiye dayanmayan ve yer aldığı alanda-sektörde otoriteye sahip olmayan bir site ise link reddetme aracına bu linki eklemeniz sizler için yararlı olacaktır.

İllegal içerikler: Negatif SEO teknikleri arasında yer alan illegal ve yasa dışı sitelerden kendi sitenize alakasız keywordler üzerinden bağlantı geliyor ise Google backlink reddetme aracına bu bağlantıları da eklemeniz gerekiyor.

Spam içerikli siteler: Spam odaklı olarak kurulan sitelerden sizin sitenize backlinkler geliyor ise bu durum sitenize kalıcı zarar verebilir. Bu yüzden spam içeriğe sahip olan backlink kaynaklarını derhal Google backlink reddetme aracı ile engellemeniz gerekmektedir.

Sayfadaki toplam link sayısı: Size backlink gelen sayfadaki içerik kimi zaman hoşunuza gidebilir, belki doğru bir çalışmadır. Doğal olarak bir blog yazısının altına yorum yapmış ve isminizi yazarken linkinizi bırakmış olabilirsiniz. Ancak sizden sonra yüzlerce farklı adult web sitesi gelerek buraya yorum yapmışsa, artık link çöplüğüne dönmüş bir sayfadan referans ediniyorsunuz demektir.

Google Backlink Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır?

Google backlink reddetme aracını kullanabilmek için ilk önce sitenize zarar verebilecek olan bağlantıları tespit etmeniz gerekiyor. Bu siteleri tespit ettikten sonra sıra bu sitelerden kurtulmaya ve bağlantılar ile ilişiğinizi kesmeye geliyor. Zararlı olduğunu düşündüğünüz backlinklerin 1 adetini 1 satırda olacak şekilde “.txt” uzantılı bir not defterine alt alta yapıştırmanız gerekiyor.

Zararlı backlinkinizin yer aldığı siteden gelebilecek olan tüm olası bağlantıları yok etmek istiyorsanız not defterinize sitenin ana domain adını yazmanız yeterli olacaktır. Böylelikle bu vermiş olduğunuz bilgi sayesinde o ana domain adresinden gelebilecek tüm alt bağlantılar engellenecektir. Ana domain isminin başına “domain:” yazmanız gerekiyor. Aşağıdaki resim size daha net bir bilgi verecektir.

Hazırladığınız “.txt” formatlı ve içerisinde zararlı backlinklerin yer aldığı not defteri dosyasını ilgili sitenizi seçtikten sonra kendiniz upload işlemini yaparak gönderebilirsiniz. Göndermiş olduğunuz zararlı backlinklerin arama motorlarındaki sonuçlara yansıyabilmesi için 10 ile 60 gün aralığında bir süre geçmesi gerekmektedir.

Google backlink reddetme aracı ile sitenize gelen zararlı backlink bağlantılarını yok ettikten sonra yukarıda sıraladığımız backlink alırken dikkat edilmesi gereken hususlara da dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz. Yeni bir backlink almadan önce mutlaka alacağınız backlinki iyi araştırmanız ve sitenize zarar verebilecek backlinklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Backlink edinirken temel noktalardan birisi siz linkinizi ekledikten sonra bu sayfanın ne kadar kalıcı olacağı ve sizden sonra bu sayfanın bir çöplük haline gelip gelmeyeceğidir. Eğer buraya link eklemek çok kolaysa ve sizden sonra her türlü site oraya linkini ekleyebilecek durumdaysa bu sayfadan bir referans edinmemek sizin için çok daha mantıklı bir karar olacaktır.

CEVAP VER