Google AMP (Accelerated Mobile Pages) Nedir?

0
1105

Google tarafından 2015 yılının Ekim ayında resmi olarak açıklanan “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi” mobil internetin yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde etkinleştirildi. Türkiye’de de uygulanacak olan AMP uygulaması (Accelerated Mobile Pages), Google tarafından geliştirilmekte olan yönergelere bağlı kalınarak, mobil internet sayfalarının daha hızlı açılabilmesini sağlayan bir uygulamadır. Google AMP, yönergelere uygun olan ve teyit edilmiş olan sayfaları önbellekte saklar. Böylelikle kullanıcılar tarafından daha yüksek ve hızlı bir performans elde edilmiş olur.

AMP uygulamasının en büyük avantajı ise açık kaynak kodlu olmasıdır. Dileyen herkes AMP yönergelerini takip ederek özel sayfalar yaratabilirler. AMP standartlarında bir internet sayfası yaratabilmek için tasarım, kodlama, erişilebilirlik (SEO), yapısal veri ve hataları tespit edebilme adımlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

HTML dünyası ile aranızın iyi olduğunu düşünüyorsanız sizler de AMP sayfası yaratarak yayına sokabilirsiniz. İşin tasarım kısmında açık kaynak HTML kodlarını kullanarak sayfanızı yaratabilir ve Google ile diğer arama motorlarının sayfanıza erişebilmesini sağlayabilirsiniz.

Google AMP Nasıl Çalışır?

Mobil cihazlar için geliştirilen bu uygulama yönergelerde yer alan kod sistemini kullanmaktadır. Böylelikle Google’a bildirildiği takdirde bu uygulama hemen tanınmaktadır. Sayfaların AMP versiyonlu olanları Google’ın kendi belleğinde depolandığı için arama terimleri ile ilgili olan aramalar sonrasında yüklenme işlemi başlar.

Herhangi bir internet sayfasının AMP ve standart sürümleri de olabilmektedir. Burada tercih tamamen size kalmış durumdadır. Ancak dilerseniz tüm sayfalarınızı yalnızca AMP sürüme ait olarak da yaratabilirsiniz. Sizlere bu noktada tavsiyemiz sayfalarınızı hem standart hem de AMP olarak yayınlamanız yönünde olacaktır.

Google AMP sisteminin çalışır hale gelebilmesi standart bir sayfaya aşağıda yer alan kodu eklemeli ve Google’a bildirmelisiniz.

<link rel=”amphtml” href=”https://www.ornek.com/url/to/amp-version.html” />

AMP sayfasına eklediğiniz kodu daha sonra standart sayfadan da referans olarak vermeniz gerekmektedir. Sayfanız yalnızca AMP sürümüne sahip olacak ise sayfanızın her zaman öncelikli olduğunu yine Google’a bildirmeniz gerekiyor.

Google AMP Sitelere Hangi Avantajları Sağlar?

AMP uygulamasının en önemli avantajı mobil alanda organik trafiğinizin artması ve daha yüksek reklam dönüşüm performansı elde etmenizdir. Organik trafiğiniz mobil platformlarda yoğunlaşmaya başladığı zaman mobil cihaz kullanıcılarını daha rahat bir şekilde hedef kitleniz haline getirebilirsiniz. Mobil cihaz kullanıcıları odaklı olarak hazırladığınız metin bazlı reklamlarınız sayfalarınızda mevcut ise reklamın yayınlanacağı sayfayı Google AMP sürümüne çevirerek yavaş açılan sayfalardan kurtulmuş olursunuz.

SEO açısından şimdilik bir sıralama faktörü olarak görülmeyen AMP uygulamasının yakın bir zaman içerisinde internet sitenizin sıralamasını da etkileyeceği söyleniyor. AMP kullanımının daha da yaygınlaşması durumunda Google algoritmasına eklemeler yaparak AMP sürümlü sayfaların daha üst sıralarda yer almasına yol açacaktır.

Ancak burada hedef yalnızca sıralamalarda yükselmek değil kullanıcı deneyimini arttırmak olmalıdır. Google AMP sayesinde sayfalarınızın yavaş açılmasından dolayı kaybettiğiniz ziyaretçilerinizi geri kazanmaya ve yenilerini de kazanmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER