Gerçek Zamanlı Google Penguen 4.0 Algoritması

3
2033

Google webmaster blogda paylaştığı haber ile Penguin 4.0 Algoritması güncellemesi yaptığını duyurdu. Penguin 2 yıl sonra yapılan güncellemesini Penguin 4.0 adıyla duyurdu. Google çekirdek algoritmaya entegre edilen yeni penguin algoritma bugün itibarı ile gerçek zamanlı olarak etkisini göstermeye başlayacak.

Google Penguen 4.0 Neleri Etkileyecek?

 • Google web sitelerini 200 farklı sinyale dayanarak analiz etmekte ve bunun içinde sürekli algoritmalarını geliştirmektedir. Penguin’nin real time (gerçek zamanlı) çalışması daha hızlı aksiyon alınmasını sağlayacaktır.
 • Backlink çalışmalarının etkisi anlık olarak tespit edilecek böylece arama sonuçlarına negatif veya pozitif sıralama olarak yansıyacak.
 • Backlinkler daha ayrıntılı incelenecek, kalitesiz backlink profilleri daha ciddi sıra kayıpları yaşayacaklar ve sonuçlara daha hızlı yansıyacak.
 • Spam içerikler yayınlayan sitelerin sıralamaları düşürülecek ve kaliteli içeriklerin sıralama yükselişleri devam edecek.
 • Yoğun ve gereksiz anahtar kelime kullanımları yine spam olarak algılanacak ve sıralama faktörlerine yansıyacak.google-pengeun-40-guncellemesi

Algoritmanın daha agresif hale gelmesi kötü bir durum gibi dursa da aslında işlerin gerçek zamanlı olmasını sağlayacağı kesin. Eski algoritma ceza durumlarında site tamamen etkilenirken yeni algoritma da ilgili sayfa olumsuz etkilenecek. Ancak çözüm içinde etki aynı şekil de devrede olacak, yapılan spam veya kalitesiz backlink çalışmalarının temizlenmesi ile birlikte sıralamadan düşen sayfalar aynı hızda incelenerek eski konumlarına gelebilecekler.

Google algoritması‘nı yayınladığı günden bugüne değiştirmediği tek bir gerçek ise özgün kaliteli bilgilendirici içerikler ve doğallık. Bu kriterlere dikkat eden siteler algoritma değişikliklerinden etkilenmeyerek daha güçlü hale gelmektedirler.

Çalışmalarınızı bu kurallara uygun yaptığınız takdirde uzun vadede başarı kaçınılmaz olacaktır.

Penguin Algoritması Güncelleme Tarihleri

 • Penguin 1.0 – 24 Nisan 2012
 • Penguin 1.1 – 22 Mayıs 2012
 • Penguin 1.5 – 5 Ekim 2012
 • Penguin 2.0 – 23 Mayıs 2013
 • Penguin 2.1 – 4 Ekim 2013
 • Penguin 3.0 – 18 Ekim 2014
 • Penguin 4.0 – 23 Eylül 2016

Konu hakkında düşüncelerini ve sorularınızı yorum olarak belirtebilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. Merhaba bilgilendirme için teşekkürler, bir sorum olacak size peki herşey gerçek zamanlı diyelim ki link eklediler sitemize bizim bilgimiz dışında sıra kaybı yaşadık derdimizi google’a nasıl anlatıcaz ?

  • Selamlar Murat,

   Yeni güncelleme ile birlikte değerlendirmelerin daha kısa sürede olacağını belirtmiştik. Bu sebeple sitemizi de sıkı bir şekilde takip edip saldırılara karşı korumamız gerekecek. Siz farkında olmadan sitenize isteğiniz dışında dış linkler eklenmişse, kısa süre içerisinde bunu düzenleyin ve siteniz ile ilgili kalite çalışmalarınıza devam edin. Google siteniz saldırıya uğradı şeklinde bir uyarı çıkarmamış ise zaten doğrudan bir açıklama yapabileceğiniz bir alan search console içerisinde bulunmuyor. Yeniden değerlendirme isteği ilk açıldığında direk herkes talepte bulunabiliyordu ancak bir süre sonra sadece manuel ceza alan siteler bu talepte bulunabilir hale geldi. Yani doğrudan biz masumuz diyebileceğin bir alan yok, siteni temizleyip içerik çalışmalarına devam etmen gerekiyor. Yeni algoritma da sana kısa süre içerisinde bu durumu değerlendireceği taahhüdünde bulunuyor zaten.

 2. Bilginiz dışında backlink aldığınızda, webmaster tools ve diğer seo araçlarını kullanarak link analizini sürekli yaparak Google Disavow servisini kullanarak istenmeyen spam linkleri kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

CEVAP VER